Оцінка рівня фізичного здоров’я юнаків низинних районів Закарпаття за показниками аеробної продуктивності організму
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8127.2019.59.96-99Ключові слова:
Фізичне здоров’я, Аеробна продуктивність, Фізична працездатність, СоматотипАнотація
Вступ. З огляду на те, що людині притаманна велика розбіжність морфологічних та фізіологічних ознак, пов’язаних із типом конституції, суттєву роль в адаптації організму, яка характеризує рівень фізичного здоров’я, відіграють індивідуальні соматотипологічні особливості.
Мета дослідження. Визначити аеробні можливості юнаків низинних районів Закарпатської області залежно від соматотипу.
Матеріали та методи. Рівень фізичного здоров’я юнаків 17 – 21 років визначали за показниками аеробної продуктивності, а саме: визначали фізичну продуктивність, максимальне споживання кисню, використовуючи метод велоергометрії. Для оцінки рівня аеробної продуктивності використовували оціночну шкалу Я.П. Пярната. У обстежених юнаків, використовуючи метод Хіт-Картера, визначали соматотип і умовно розподілили їх на п’ять груп: з ендомезоморфним соматотипом, мезоморфним соматотипом, мезоектоморфним соматотипом, ектоморфним соматотипом і зі збалансованим соматотипом.
Результати досліджень та їх обговорення. Найбільшу кількість становили юнаки з мезоморфним соматотипом (49,1%), а найменшу кількість (6,3%) – з ектоморфним соматотипом. Встановлено, що рівень аеробної продуктивності, який відображає фізичне здоров’я, у юнаків ендомезоморфного і збалансованого соматотипів відповідає рівню «нижче посереднього», а відносні показники максимального споживання кисню у юнаків низинних районів цих соматотипів знаходяться нижче «безпечного рівня здоров’я» і становлять 38,56±0,47 мл·хв-1·кг-1 і 40,8±0,62 мл·хв-1·кг-1 відповідно. Середні значення VО2 max відн. мезоморфного, мезоектоморфного та ектоморфного соматотипів відповідають «посередньому» рівню аеробної продуктивності, а рівень фізичного здоров’я юнаків цих соматотипів відповідає «безпечному рівню здоров’я». Достовірно найнижчі середні значення VО2 max відн. спостерігаються у представників низинних районів ендомезоморфного та збалансованого соматотипів (р<0,05). Найвищі середні значення VО2 max відн. мають представники мезоморфного соматотипу 44,63±1,3 мл·хв-1·кг-1, ектоморфного соматотипу 44,7±1,02 мл·хв-1·кг-1 та мезоектоморфного соматотипу 46,44±1,45 мл·хв-1·кг-1 і достовірно відрізняються від інших соматотипів на 20,4% та 13,8% відповідно (р<0,05). Середні величини показника VО2 max відн. юнаків низинних районів з мезоморфним, мезоектоморфним, ектоморфним соматотипом між собою вірогідно не відрізняються (р>0,05).
Висновки. Кількісний аналіз рівня фізичного здоров’я у юнаків низинних районів за відносною величиною максимального споживання кисню свідчить про переваги представників мезоектоморфного соматотипу, де переважає м’язовий компонент. Найнижчий рівень фізичного здоров’я зареєстровано в ендомезоморфів, соматотип яких характеризується значним вмістом жирового компоненту.
Посилання
Sal’nikova SV, Nikolaj P, Larisa T. Fizicheskoe sostojanie, kak integral’nyj pokazatel’ fizicheskogo zdorov’ja, i opredeljajushhie ego factory. Scientific Letters Of International Academic Society Of Michal Baludansky. 2015;3(2):22 – 4. [In Russian].
Serorez TB, Navka PI. Aerobna i anaerobna produktyvnist orhanizmu, yak faktory, shcho vyznachaiut riven fizychnoho zdorov’ia. Pedahohika, psykholohiia ta medyko-biolohichni problemy fizychnoho vykhovannia i sportu : zb. nauk. pr. za red. Yermakova SS. 2014;6:58–61. [In Ukrainian].
Stewart AD, Sutton L. Body composition in sport, exercise and health. 2012:232 p.
Robach P, Bonne T, Flück D, Bürgi S, Toigo M, Jacobs RA. et al. Hypoxic training: effect on mitochondrial function and aerobic performance in hypoxia. Med. Sci. Sports Exerc. 2014;46(10):1936 – 45.
Dulo OA, Furman YuM. Vyvchennia rivnia fizychnoho zdorov’ia yunakiv hirskykh raioniv Zakarpattia za metabolichnym rivnem aerobnoho enerhozabezpechennia. Science and Education a New Dimension. Natural, Mathematical and Technical science NaMaTech. 2014;II(3);21:44 – 7. [In Ukrainian].
Dulo OA. Vyvchennia rivnia fizychnoho zdorov’ia yunakiv hirskykh raioniv Zakarpattia za metabolichnym rivnem anaerobnoho enerhozabezpechennia. Science and Education a New Dimension. Natural, Mathematical and Technical science NaMaTech. 2015;III(8);73:10 – 3. [In Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Медицина
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).