Специфіка лікування деструктивних змін у верхівковому періодонті у хворих на туберкульоз легень
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8127.2019.59.92-95Ключові слова:
Активний туберкульоз легень, Верхівковий періодонтит, Ендодонтичне лікування, Канаміцину сульфатАнотація
Вступ. Розповсюдженість низки соціально-небезпечних хвороб в Україні, зокрема туберкульозу легень, є досить високою. Значні контингенти хворих, крім протитуберкульозного лікування, потребують також адекватної стоматологічної допомоги із урахуванням загального соматичного статусу.
Мета дослідження. Оцінити ефективність застосування антибіотиків в ендодонтичному лікуванні деструктивних форм апікального періодонтиту у хворих на легеневі форми активного туберкульозу.
Матеріали та методи. Проведене ендодонтичне лікування 23 зубів 19 пацієнтів у віці 21–39 років (30,6±5,7) із приводу деструктивного апікального періодонтиту. Лікувальні маніпуляції проводилися в рамках діючих протоколів. Крім стандартних процедур, у кореневі канали для створення депо вводили турунди із 5% розчином канаміцину сульфату. У контрольній групі – 24 особи (25 зубів) із аналогічною дентальною патологією 20–44 роки (32,5±7,6) лікування проводили за стандартною схемою, вказаною в протоколі, додаткову медикаментозну обробку кореневих каналів антибіотиком не проводили. Контроль віддалених результатів проводили через 6 та 12 місяці за клінічними та рентгенологічними даними.
Результати досліджень та їх обговорення. Аналіз безпосередніх результатів підтвердив зменшення кількості ускладнень, які потребували повторних ендодонтичних втручань та інших лікувальних заходів на 27% у порівнянні із контрольною групою. За даними дігітальної дентальної рентгенографії, застосування комплексу канаміцину сульфат + кальційвмістна паста в ендодонтичному лікуванні пришвидшує процеси відновлення кісткових структур у зоні деструкції та дозволяє через 12 місяців відновити періодонт у 72,0 % випадках.
Висновки. Включення канаміцину сульфату в протокол ендодонтичного лікування деструктивних процесів у верхівковому періодонті у хворих на активні форми легеневого туберкульозу покращує віддалені результати, що зумовлено санацією та профілактикою формування вогнищ специфічної інфекції у щелепно-лицевій ділянці та активізацією репаративних процесів.
Посилання
Zaklady` okhorony` zdorov’ya ta zakhvoryuvanist` naselennya Ukrayiny` u 2017 roci [Internet] [Healthcare facilities and morbidity of the population of Ukraine in 2017]. Ky`yiv: Derzhavna sluzhba staty`sty`ky` Ukrayiny`. Staty`sty`chny`j zbirny`k; 2018; 109 s. Dostupno na: http://www.ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/2018/zb/06/zb_zoz_17.pdf.
Mazur IP, Slobodyannik MV. Sistemnye antibakterial’nye preparaty v parodontologii [Systemic antibacterial drugs in periodontics]. Sovremennaya stomatologiya. 2016;1:38-42.
Protokoly` nadannya medy`chnoyi dopomogy` [Minutes of medical aid]. Stomatologiya. Ky`iv: MVCz «Medinform»;2007:74-76.
Yarova SP, Kovalenko YaO, Maksyutenko AS. Osobly`vosti perebigu zapal`ny`x zaxvoryuvan` shhelepnoly` cevoyi dilyanky` na tli tuberkul`ozu [Features of the course of inflammatory diseases of the maxillofacial area on the background of tuberculosis]. Visny`k stomatologiyi. 2013;2:104-7.
Ozdemir SP, Kurtiş B, Tüter G, Bozkurt Ş, Gültekin SE, Sengüven B, et al. Effects of low-dose doxycycline and bisphosphonate clodronate on alveolar bone loss and gingival levels of matrix metalloproteinase-9 and interleukin-1β in rats with diabetes: a histomorphometric and immunohistochemical study. J. Periodontol. 2012;83(9):1172-82.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Медицина
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).