Хірургічне лікування оклюзійно-стенотичного ураження екстракраніальних артерій та аорто-клубово-стегнового сегмента в умовах хронічної критичної ішемії
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8127.2018.57.35-38Ключові слова:
Облітеруючий атерослкероз, Екстракраніальні артерії, РеваскуляризаціяАнотація
Вступ. На сьогодні залишаються не вирішеними питання хірургічної тактики, а саме – вибору об’єму і зони первинної реконструкції при оклюзійно-стенотичному ураженні екстракраніальних артерій та аорто-клубово-стегнового сегмента в умовах хронічної критичної ішемії.
Мета дослідження. Покращити результати хірургічного лікування поєднаного оклюзійно-стенотичного ураження екстракраніальних артерій та аорто-клубово-стегнового сегмента в умовах хронічної критичної ішемії.
Матеріали та методи. В дослідження включено 31 пацієнт із асоційованим ураженням екстракраніальних артерій та аорто-клубово-стегнового сегмента. Для діагностики характеру ураження артеріального русла і особливостей гемодинамічних порушень застосовували ультразвукову доплерографію, дуплексне сканування, рентгеноконтрастну цифрової ангіографію. В систему передопераційної підготовки введений запропонований комплекс профілактики реперфузійно-реоксигенаційних ускладнень.
Результати досліджень та їх обговорення. Вирішення черговості відновних операцій на брахіоцефальних артеріях і аорто-клубово-стегновому сегменті базувалось на аналізі локалізації оклюзивного процесу в обох артеріальних басейнах, їх гемодинамічній характеристиці, ступеня ішемії та толерантності головного мозку до ішемії. У зв’язку із поширеним оклюзійно-стенотичним ураженням екстракраніальних артерій в поєднанні із стенотичним процесом контрлатеральної ВСА у стадії відносної компенсації мозкового кровобігу у 6 пацієнтів першочергово було проведено оперативні втручання на судинах шиї. У 25 пацієнтів було проведено одномоментне хірургічне втручання на екстракраніальних артеріях та аорто-клубово-стегновому сегменті. Аналізуючи результати реваскуляризуючих операцій можна стверджувати, що слід застосовувати диференційований підхід до вибору тактики хірургічного лікування мультифокального атеросклеротичного ураження артеріальних басейнів.
Висновки. Першочергово проводиться реваскуляризація судин шиї при мультифокальному ураженні екстракраніальних артерій і відносній компенсації мозкового кровобігу, а в другу чергу здійснюється реконструктивне оперативне втручання на аорто-клубово-стегновому басейні; при оклюзійно-стенотичному процесі ВСА проводиться одномоментне хірургічне втручання на екстракраніальних артеріях та аорто-клубово-стегновому сегменті в умовах хронічної критичної ішемії.
Посилання
Dudanov IP, Babak ON, Mjachin NL, Abu Azab BS. Tehnicheskie aspekty rekosntruktivnoj hirurgii sochetannyh porazhenij sonnyh i pozvonochnyh arterij. In: Materialy jubilejnoj konferencii posvjashhennoj 100-letiju kafedr fakul’testkoj hirurgii i fakul’teskoj terapii Sank-Peterburgskogo medicinskogo universiteta imeni akad. I.P. Pavlova. Sankt-Peterburg; 2000. p. 159. [In Russian].
Nikul’nikov PI, Ratushnjak AV, Furkalo SN, Guch AA, Liksunov AV Taktika lechenija mul’tifokal’nogoateroskleroza. Visnyk Ukrainskoi medychnoi stomatolohichnoi akademii. 2015;9(1):318-21. [In Russian].
Hallett JV, Bower TC, Cherry KJ. Selection and preparation of high-risk patient for repair of abdominal aortic aneurysm. Mayo Clin Proc. 2004;69(6):763-8.
Kovalchuk LY, Venher IK, Kostiv SY. Khirurhiia poiednanykh i mnozhynnykh aterosklerotychnykh okliuzii ekstrakranialnykh arterii ta aorto-stehnovoho sehmentu. Ternopil: Ukrmedknyha; 2005. 198 p. [In Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Медицина
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).